LZDZ

Liga za duševné zdravie odovzdala ceny

za vynikajúci počin v oblasti duševného zdravia na Slovensku

Tlačová správa, 4.marec 2014

Liga za duševné zdravie organizuje každoročne edukačné kampane, aby korektné informácie pomáhali destigmatizovať duševné poruchy. Vyvrcholením jarnej informačnej kampane je koncert, na ktorom sú udelené Ceny LDZ SR za výnimočnú prácu na poli duševného zdravia. Odovzdávanie cien sa konalo v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave 4. marca 2014.

Jarná informačná kampaň je určená na zdôraznenie duševného zdravia ako jediného predpokladu celkového zdravia. Duševné poruchy patria medzi tri skupiny ochorení, ktoré spôsobujú najviac rokov prežitých v práceneschopnosti a v invalidite – spolu so srdcovo-cievnymi a onkologickými ochoreniami. Ľudia, ktorí sa vďaka predsudkom nedostanú včas k liečbe, sa nedobrovoľne stávajú celoživotnými psychiatrickými pacientmi. Liga za duševné zdravie vo všetkých svojich kampaniach prezentuje názor, že duševné poruchy sú tak ako všetky ostatné choroby liečiteľné, len sa treba obrátiť včas na odborníka. Bez toho sa človek nevie sám vrátiť k práci a neostať odkázaný na svoje okolie.

4. marca sa konal slávnostný koncert, nad ktorým prevzal záštitu primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Vznešená Zrkadlová sieň hostila ako každý rok ľudí z členských združení Ligy za duševné zdravie SR, ktorí nielen ako psychológovia či psychiatri, ale aj ako neplatení dobrovoľníci dlhodobo kompetentne pôsobia v oblasti duševného zdravia.

Ceny Ligy za duševné zdravie SR za prínos v oblasti duševného zdravia
Po druhýkrát podporil dôležitosť tém duševného zdravia predseda Rady duševného zdravia Ministerstva zdravotníctva SR pán Mário Mikloši a odovzdal ocenenie psychiatrovi MUDr. Jánovi Šubovi a výtvarníkovi Akad.soch. Vladovi Kordošovi za výrazný počin – výstavu v Galérii 19 v Bratislave pod názvom „ Art brut“ a taktiež s prihliadnutím na ich dlhoročnú prácu s ľuďmi so skúsenosťami s duševnou poruchou, ktorí majú výtvarný talent.
Podujatie podporila svojou účasťou podpredsedníčka Národnej rady SR pani Erika Jurinová a odovzdala ocenenie pre médiá časopisu Bellária. Časopis Bellária vznikol na podnet PhDr. Mgr. Art. Damiána Vizára a je to prvý celoslovenský kultúrny časopis pre ľudí s mentálnym postihnutím, ľudí so skúsenosťou s psychickým ochorením, sympatizantov a pracovníkov v oblasti mentálneho a duševného zdravia, pre rozvinutie ich umeleckého citu, fantázie i humoru.

Cena Kancelárie WHO na Slovensku za inovatívny prístup k podpore duševného zdravia
MUDr. Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie WHO odovzdala ocenenie, finančný dar 300,- Eur občianskemu združeniu MOZAIKA zo Žiliny. OZ Mozaika Žilina je dobrovoľníckou organizáciou, ktorá združuje ľudí v psychiatrickom ošetrení, ich blízkych, príbuzných, odborníkov z oblasti psychiatrie a ľudí sympatizujúcich s činnosťou združenia. V roku 2007 prvýkrát vyšiel ich časopis Mozaika. Pripravujú aj besedy pre verejnosť a vytvárajú priestoru pre stretávanie sa ľudí s podobnými problémami, aby títo ľudia vedeli, že nie sú sami a nemusia sa hanbiť za chorobu, ktorú si nevybrali a kvôli ktorej často ostávajú v izolácii. Snažia sa o zlepšenie tolerancie a porozumenia verejnosti voči problémom osôb s duševnými ťažkosťami.

Charitatívny koncert a umelci bez nároku na honoráre
Koncert moderovala sympatická Janka Hospodárová a zahrali vynikajúci hudobníci Dušan Palúch a Miloš Železňák hudbu, ktorá určite potešila dušu všetkých prítomných.
Spisovateľ Michal Hvorecký mal záverečný príhovor a pochválil tvorcov z Literárnej dielne, ktorá je jedným z najúspešnejších projektov LDZ SR. Jej protagonistkou je pani Boba Hábovčíková a združenie Kultúrne združenie národností a etník vydalo spolu s Ligou už cca 40 rôznych prozaických aj básnických kníh. Herečka Divadla Astroka Korzo ´90 Anna Šišková zarecitovala básne výbornej poetky a členky Literárnej dielne v Lige Ruženky Šípkovej.

Ďalšie dôležité aktivity v roku 2014:
Staronovou tému bude v Lige téma „ALKOHOL“. Jeho zneužívanie, neprimeraná spoločenská tolerancia a absolútna neznalosť jeho škodlivých účinkov na všetky orgány tela, s ktorými príde do kontaktu. Máme v rukách prieskumy, ktoré odhalili, že sa viac pije v rodine a tým sa dáva zlý príklad deťom. Ukazuje sa, že mládež popíja alkohol na uliciach a oslavy aj na vysokej spoločenskej či politickej úrovni sa tiež nezaobídu bez alkoholu. Kampaň na pochopenie nesmierne škodlivých účinkov vyššieho množstva (ale u nás vlastne bežného) užívania alkoholu, o tom, ako alkohol prispieva asi k 60 ochoreniam aj k rakovine, bude našou aktivitou na celý rok a téma sa bude vyskytovať aj v Okrúhlych stoloch (zverejnených na webe) a v jesennej informačnej kampani.

Venujte 2% Vášmu duševnému zdraviu. Je rovnako dôležité ako to telesné. Sú to dve strany jednej mince, jedno bez druhého neexistuje.

Ing. Olga Valentová
kontakty s verejnosťou
Liga za duševné zdravie SR

Fotogaléria: