mostacky svet_DK

Vitajte v MOSTackom svete

Prinášame Vám MOSTacky svet – časopis, ktorý vyrástol spod rúk našich klientov – deň ŠTVRTOK – Knižkovo. Pali (klient, 72 rokov): ” Oddávna je kniha najlepší priateľ človeka. Psa nemám, takže u mňa víťazí kniha”.

Editoriál

Rozhodovalo sa o ďalšej popoludňajšej dielni a na výber sme mali film, divadlo alebo časopis. Zvolili sme si časopis. Začali sme sa stretávať, vymýšľali sme témy jednotlivých článkov a rubriky. Tešili sme sa na každé stretnutie, nápadov bolo veľa, museli sme sa rozhodnúť, ktoré rozpracujeme a ktoré odložíme na neskôr
Sme zvedaví, aké budú reakcie ostatných, či sa im časopis bude páčiť. Hociktorú stranu si otvoria, bude to stáť za to. Motivácie boli rôzne, napríklad Pali Klín sa do toho pustil preto, aby si pripomenul svoju odbornosť (kedysi totiž pracoval ako sadzač v Západoslovenských tlačiarňach). Nakoniec sa pustil aj do písania, keďže sádzanie sa v tomto prípade nekoná. Pre Moniku Csölleovú to bola výzva, sama píše básne, rozhodla sa vyskúsať vyšší level. Každopádne, dúfame, že sa pri čítaní tohto časopisu pobavíte a dozviete viac o našom Mosťáckom svete.

(redakcia Mosťáckeho sveta – klienti)

Úryvok z MOSTackeho sveta Vám prinášame:
Čo je MOST?
MOST funguje od roku 1995, prešiel rôznymi právnymi formami, v súčasnosti má podobu neziskovej organizácie. Je to profesionálny servis sociálnych služieb pre dospelých ľudís duševnými poruchami typu Schizofrénia a Afektívne poruchy.

Názov vznikol v roku 1995 a je symbolickým vyjadrením dvoch brehov –pričom na jednej strane mostu sú tí „normálni“ na druhej „tí čo nie sú normálni“, ale rozdiel je len ten, že „tí normálni“ ešte na psychiatrii neboli, no kedykoľvek sa tam môžu ocitnúť.

Zároveň to vyjadruje aj pokus o prepojenie dvoch zdanlivo izolovaných brehov, aby spolu mohli tvoriť jeden svet. Koncept tohto zariadenia nevychádza z pohľadu odborníkov – psychiatrov a psychológov, ktorí presne vedia, aké slabé miesta majú klienti a snažia sa rozvíjať ich zručnosti odborným tréningom. Most naopak vychádza z potrieb klientov, vytvára im podmienky, aby sa dostali tam, kam sami chcú. Do ničoho ich netlačí, nikam ich nasilu nevedie. Úlohou pracovníkov je motivovať klientov, aby si sami našli vlastné ciele a byť im na ceste za nimi oporou. Most vytvára priestor, kde môžu klienti zmyslu- plne tráviť čas, rozvíjať svoje schopnosti a stretávať ľudí s podobnými problémami. Počas týždňa majú možnosť zúčastniť sa rôznych aktivít –napríklad športové hry, výlety, spoločné varenie, debatný krúžok a ďalšie.

Dielne rehabilitačného strediska

deň ŠTVRTOK – Knižkovo/Výtvarná dielňa

Vo štvrtok si môžeme vybrať medzi literárnou dielňou (Knižkovo) a výtvarnou. Na Knižkove si pracovník pripraví nejakú knihu (bájky alebo poviedky), ktorú si spolu čítame a potom rozoberáme jej obsah. Niekedy na záver dostaneme kvíz, v ktorom odpovedáme na rôzne otázky týkajúce sa deja príbehu, čo sme si prečítali. Raz do mesiaca navštevujeme miestnu knižnicu. Na výtvarnej dielni rozvíjame rôzne výtvarné techniky, pričom raz za mesiac vyrábame výrobky z drôtu, ktoré sa tiež predávajú na trhoch. Niektoré výrobky z výtvarnej dielne slúžia na výzdobu rehabilitačného strediska alebo sa podarujú sponzorom.

Pali ( klient, 72 rokov): Oddávna je kniha najlepší priateľ človeka. Psa nemám, takže u mňa víťazí kniha. Niekedy som čítal viac, teraz už menej. Bavili ma hlavne indiánky, od Coopera, oživote indiánov. Tí skalpovali vlasy, tancovali rituálne tance a žili v súlade s prírodou. Teraz už čítam len dennú tlač. Keď som pracoval v tlačiarni, dávali nám plno novín za- darmo, takže som mal prehľad. Keď sme si ich vytlačili, tak sme si ich aj zjedli. Smrdeli terpentínom, ktorým sa umývali tlačiarenské valce, a od toho napáchol aj papier. (Maroš Drábek, Pali Klin, Monika Csölleová, Radovan Cibuľa, Palo Klenka)